23rd - 25th September 2019

Scientific Programme

Day One : Monday, 23rd September 2019

08:00

Opening remarks

Kartik G. Krishnan

08:05

Welcome address

Uwe Horas

08:10

The four fold path from beginner-to-expert in endoscopic neurosurgery

Kartik G. Krishnan

MODULE ONE:   PERIPHERAL NERVES

Directors:          Carlos R. Aceves, Christian Heinen and Maria Pedro

Session 1a:        Disorders of the peripheral nervous system

Chairs:               Maria Pedro & Christian Heinen

08:30

Compression neuropathies

K. Daniel Martin

08:50

Traumatic lesions and Tumours of the brachial plexus and nerves

Lukas Rasulic

09:10

Discussion

Session 1b:       Diagnostics in peripheral nerves

Chairs:              Carlos Aceves & Line Jacques

09:20

Clinical neurological examination of peripheral nerves

Christian Heinen

09:40

Electrophysiological diagnoisis in peripheral nerve lesions

Omar Al-Hajomar

10:00

The role of neurosonography in the diagnosis of nerve lesions

Maria Pedro

10:20

Discussion

10:30

COFFEE BREAK

Session 1c:       Surgery of peripheral nerve lesions

Chairs:              Thomas Dombert & Daniel Martin

11:10

Brachial plexus and peripheral nerve reconstruction: an overview

Carlos Rodriguez Aceves

11:30

Surgial treatment of tumours of the peripheral nervous system

Line Jacques

11:50

The retractor endoscopic system for release of nerve entrapments

Kartik G. Krishnan

12:05

Discussion

SPECIAL BRIDGING LECTURES

12:10

Modern imaging in lesions of the spine, sella and peripheral nerves

Stefan Hähnel

12:35

Modern technology and techniques in the neurological rehabilitation

Karsten Krakow

13:00

Discussion

13:10 - 14:10

LUNCH

14:10

Endoscopic carpal tunnel release: mono and biportal techniques

Thomas Dombert / Frank Staub

14:35

Discussion

MODULE TWO:  SELLA TURCICA

Directors:          Santiago G. Abbati, Claus Wittekindt, Eberhard Uhl

Session 2a:       Lesions of the sella region

Chairs:               Santiago G. Abbati & Alexander Mann

14:40

Classification of pituitary tumours and preoperative work-up

Julia Masomi-Bornwasser

15:00

Endocrinological diagnosis of lesions of the pituitary gland

Alexander Mann

15:20

Discussion

Session 2b:       Anatomic considerations in pituitary surgery

Chairs:              Claus Wittekindt & Kartik G. Krishnan

15:30

Radiological anatomy of the paranasal sinuses and the sella region

Axel McKenna-Küttner

15:50

Endonasal approach to the paranasal sinuses  - Landmarks for a safe surgical procedure.

Carsten Dalchow

16:10

The transcribriform approach: an anatomical overview

Santiago Abbati

16:35

Discussion

16:45

COFFEE BREAK

Session 2c:       Surgery of the sella region

Chairs:              Eberhard Uhl & Carsten Dalchow

17:30

Tumors and Infection of the paranasal sinuses and their surgical treatment

Claus Wittekindt

17:50

Microsurgical and endoscopic assisted resection of pituitary tumours: an overview

Eberhard Uhl

18:10

Special Lecture: Extended endonasal approach for pituitary adenomas, craniopharyngeomas and meningeomas of the sella region and the anterior skull base

Santiago G. Abbati

18:40

Endoscopic mono-nostril approach and resection of pituitary macro and microadenomas.

Kartik G. Krishnan

19:00

Discussion and closing remarks Adjourn Day 1

19:10

DINNER  BUFFET  AT  MEETING  VENUE

19:30 - 21:00

Free papers by participants  (to be announced)

Day Two : Tuesday, 24th September 2019

LIVE SURGERIES & CASE PRESENTATIONS

(subject to changes)

Teams:        

Operating Theatre Team:               K. G. Krishnan, J. Masomi-Bornwasser, M. Booke, S. Steets 

                                                                 and  S. Starcevic

IT Endoscopy Camera Team:        S. Greiner, C. Rahmel


Conference Room Panel:               C. Heinen, S. Abbati, C. Wittekindt, M. Reith

08:00

Opening remarks

Claus Wittekindt

08:10

Case 1 (Nerve entrapment syndrome- Endoscopy)

Case presentation – Julia Masomi-Bornwasser

Live Surgery 1 – Kartik Krishnan + Julia Masomi-Bornwasser

08:50

Case 2 (Nerve entrapment syndrome- Endoscopy)

Case presentation – Julia Masomi-Bornwasser

Live Surgery 2 – Kartik Krishnan + Julia Masomi-Bornwasser

09:30

Case 3 (Lumbar Spinal Stenosis / Disc prolapse- Endoscopy)

Case presentation – Julia Masomi-Bornwasser

Live Surgery 3 – Kartik Krishnan + Julia Masomi-Bornwasser

10:00

COFFEE  BREAK

11:00

Case 4 (Pituitary adenoma: Transnasal endoscopic surgery)

Case presentation – Julia Masomi-Bornwasser

Live Surgery 4 – Kartik Krishnan + Julia Masomi-Bornwasser

12:50

Discussion

13:00

LUNCH 

MODULE THREE:   SPINE AND SPINAL CORD

Directors:              Mathias Pippan, Michael Reith and Karsten Schöller

Session 3a:       Disorders of the spine and spinal cord

Chairs:               Mathias Pippan & Michael Reith

14:00

Degenerative diseases of the spine and the spinal cord

Julia Masomi-Bornwasser

14:20

Traumatic lesions of the spine and spinal cord

Michael Reith

14:40

Minimally invasive surgery for spinal tumours and infections

Karsten Schöller

15:00

Discussion

Session 3b:       Approaches to the spine and spinal cord

Chairs:               Dan Plev

15:10

Surgical approaches to the cervical spine

Mathias Pippan

15:30

Surgical approaches to the lumbar spine

Michael Reith

15:50

Laminoplasty approach- when to use?

Kartik G. Krishnan

16:10

The minimally invasive laminotomy approach.

Seong Woong Kim

16:30

Discussion

16:45

COFFEE  BREAK

Session 3c:       Endoscopic surgery of the lumbar spine

Chairs:               Karsten Schöller

17:15

Transforaminal endoscopic removal of migrated disc prolapses

Mark Mahan

17:35

Interlaminar Decompression using a 7 mm Endoscope

Mark Mahan

18:00

The dorsal tubular endoscopic technique in the treatment of migrated discs and spinal stenoses

Kartik G. Krishnan

18:20

Discussion

19:00

BUS  TRANSFER  TO  RESTAURANT

19:30 - 22:00

DINNER   (Traditional Frankfurter Cusine Downtown Frankfurt) 

Day Three : Wednesday, 25th September 2019

CADAVERIC  DISSECTIONS  BY  PARTICIPANTS

(4 cadavers; 4 registrants per work table)

07:15

Bus departs from Bad Soden Hospital Venue

08:10

Arrival at Institute of Anatomy, Justus Liebig University Giessen

08:15

Welcome address

Karsten Schöller & Kartik G. Krishnan

08:25 - 10:00

Cadaver 1 / Group 1:    Peripheral Nerve Endoscopy

Cadaver 2 / Group 2:  Spine Endoscopy

Cadaver 3/ Group 3:   Transnasal endoscopy

Cadaver 4/ Group 4:  Open dissection of nerves and spine

10:00

Switch over of instrument trays and Cadaver repositioning

10:00 - 12:30

Cadaver 1 / Group 1:   Spine Endoscopy

Cadaver 2 / Group 2: Transnasal endoscopy

Cadaver 3/ Group 3:  Open dissection of nerves and spine

Cadaver 4/ Group 4:  Peripheral Nerve Endoscopy

12:30

Switch over of instrument trays and Cadaver repositioning

12:30 - 14:00

Cadaver 1 / Group 1:   Transnasal endoscopy

Cadaver 2 / Group 2: Open dissection of nerves and spine

Cadaver 3/ Group 3:  Peripheral Nerve Endoscopy

Cadaver 4/ Group 4:  Spine Endoscopy

14:00

LUNCH  AT  VENUE

15:00

Switch over of instrument trays and Cadaver repositioning

15:00 - 16:30 

Cadaver 1 / Group 1:   Open dissection of nerves and spine

Cadaver 2 / Group 2: Peripheral Nerve Endoscopy

Cadaver 3/ Group 3:  Spine Endoscopy

Cadaver 4/ Group 4:  Transnasal endoscopy

16:30

Closing remarks

17:00

Bus departs from Institute of Anatomy, Justus Liebig University Giessen 

18:00

Arrival at Bad Soden Hospital Venue

+49 6196 80 181 50

COPYRIGHT © ALL RIGHTS RESERVED: www.endo-neurosurgery.com